doga apart villa akayaköy
Likya Yürüyüş Yolu
Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahip olmakla birlikte 509 km uzunluğundadır.

Günümüzde ise yerli ve yabancı doğa ve yürüyüş tutkunlarına inanılmaz güzellikler sunmaktadır. Tabiatın ve Antik Likya döneminin gizemini biraz olsun yaşayabilmek için Likya yolunda yapılacak keyifli bir yürüyüş, yol üzerindeki turizm amaçlı otel ve pansiyonlar,el değmemiş küçük koylar,fazla insanın yaşamadığı dağ ve ova köylerinden geçerek yolculuğunuzu sürdürürsünüz.

Hem günümüzdeki farklı kültürleri tanımış hem de değişik fotoğraflar çekmiş olursunuz.
 
Kayaköy-Ölüdeniz Yürüyüş yolu

İşte doğayla tarihin buluştuğu gerçek rotalardan biri. Hayalet bir kent görünümündeki Kayaköy’den başlayıp, Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Ölüdeniz’e inen dört saatlik bir yürüyüş.

1922 yılındaki mübadele sonucu Yunanistan’a göç eden Rumların boşalttığı Kayaköy, Karmylassos ve Levissi adlarıyla da biliniyor.

Verimli bir ovaya bakan yamaca konumlanan üç binden fazla terk edilmiş ev, yerleşimi adeta arkeolojik bir alana dönüştürmüş. Hiçbir evin birbirinin manzarasını engellemediği bir sistemle inşa edilmiş Kayaköy.

İçinde birkaç kilisenin de bulunduğu bu sessiz kenti gezerek başlıyoruz etkinliğimize. Rotanın başlangıç noktası, Yukarı Kilise (Taksiyarhis) olarak bilinen yapının karşısındaki “Likya Yolları” tabelası.

Bu tabelalar bir dernek tarafından Fethiye çevresindeki alternatif yürüyüş parkurlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Kate Clow’un asıl “Likya Yolu” rotası ile herhangi bir ilişkisi yok. 

Kayaköy-Af Kule Yürüyüş yolu

Fethiye’de keşfedilecek, nefis bir görsellik sunan Afkule Manastırı uğramadan geçemeyeceğiniz yerlerden biridir. Fethiye Kayaköy’ü geçtikten sonra sağ tarafa ayrılan yol Afkule’ye gider. Araçla belirli bir yere kadar gidilebilmektedir.

Yolun geri kalanını yürüyerek aşmanız gerekir. Yürüyüş yolu sık çam ağaçları ile kaplı orman yoludur. İstikamette sarı-kırmızı işaretli taşlar bulunmaktadır. Yolu kaybetmemek için bu işaretleri kaçırmamalısınız.

Antik Likya yolu kırmızı beyaz işaretliyken, diğer yürüyüş güzer gahları kırmızı sarı işaretlidir. Yaklaşık yarım saat yürüyüşten sonra Hagios Elekterios Manastırı, şimdiki adıyla Afkule kalıntılarına ulaşırsınız.

Yolun son bölümü tehlikeli olup, yamaç inerken dikkatli olmak gerekiyor. Ayağa spor ayakkabı giyilmesi bu yürüyüşü daha zevkli hale getirebilir. Yolda taze kekik de toplayabilirsiniz. Orman yürüyüşü sonrası Afkule tepesine çıkarak “sonsuz mavi” olarak adlandırılan yere varmış olursunuz.

Afkule, deniz seviyesinden 400 metre kadar yukarıda dik bir yamaçta bulunuyor. Eski manastırlar insanların rahatsız edilmemesi ve tehlikelerden korunmak için yüksek ıssız yerlere yapılmaktaymış. 
Kayaköy-Şapel Yürüyüş yolu

Kaya köy bölgesinden elde edieln bilgilere göre burada bulunan ilk yerleşim izleri(M.Ö 3000 ) antik LİKYA uygar’lığının KARYMLASSOS kentine aittir.

Kaya köy’de bulunan LEVİSSİ kenti kalıntıları 17 yy. sonlarından 1923 yılındaki mübadeleye kadar burada yaşayan Rumlara aittir.

Şapelleri,3500'ün üzerinde taş evleri kız ve erkek okulu ile toplam 2 kilise hala ayaktadır. Koayaköye “Hayalet Şehir” denmesinin sebebi terkedildiği içindir.

Kolay patikaları ve birbirinden güzel doğa manzaraları ile Kayaköy tam bir yürüyüş cenneti sayılır. Yürüyüş severler için işaretli yolları ile bir çok yürüyüş patikasına sahiptir. Araç yolu olmayan sadece deniz yolculuğu ve yürüyüş ile ulaşılan nadide koylardan biri olan soğuk su ( cold water) plajına 40 dakikkalık zevkli bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.Tepeyi aşarak muhteşem Ölüdeniz Lagonuna 1 saatte kolayca yürüyebilirsiniz. Gün batımı manzarası ile unutulmayacak bir deneyim yaşatacak Afkule ise 40 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Kayaköy-Soğuk Su Yürüyüş yolu

Gemiler Koyu Soğuksu Koyu Arası Deniz Yolu Doğası Fethiye Gemiler Adası Ölüdeniz beldesinde batısında ve takriben 7 km. uzağındadır.  Adada M.S. 5-13. yüzyıllarda yapıldığı anlaşılan Bizans ve  Roma devirlerine ait ev, depo, sarnıç ve kilise kalıntıları  bulunmaktadır.

Gemile Adası, koruması gerekli tarihi değerlerden biridir. Kaya Köyünün arkasındaki tepeyi aşarak gelen yol, sizi zeytin  ve çam ağaçlarıyla çevrelenmiş bir başka güzelliğe, Gemiler  Koyuna ulaştırıyor. Gemiler Koyunun tam karşısındaki kaplı St. 

Nicholas (Gemiler Adası) na bir tekne ile geçebilir ve Bizans  döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz. 1990 yılında bir  Japon Arkeoloji heyetinin Fethiye Müzesi ile birlikte başlattığı  kazılarda gün ışığına çıkartılan buluntulardan, adanın erken  Hıristiyanlık döneminde önemli bir ziyaret merkezi olduğu ve  denizler azizi Nicholasın bu adada yaşadığı anlaşılıyor.